Grywalizacja Tkaczyk

Grywalizacja Tkaczyk


Grywalizacja Tkaczyk pierwsza polska książka o grywalizacji

Grywalizacja Tkaczyk to nieprzypadkowa zbitka słów. Nikt nie zrobił w Polsce dla upowszechnienia świadomości o gamifikacji tyle, co właśnie Paweł Tkaczyk i jego książka „Grywalizacja”.

Paweł Tkaczyk sam o sobie mówi, że zarabia na życie opowiadaniem historii. Jest dla marek mentorem i konsultantem brandingu, a ponadto opowiada historie w formie pisemnej – prowadzi blog i pisze książki, które są jednymi z najbardziej poczytnych polskich publikacji marketingowych – „Zakamarki marki” oraz „Grywalizacja”.

Książka Pawła Tkaczyka Grywalizacja to pierwsza na polskim rynku książka traktująca o tym trendzie. Autor w przystępny i zrozumiały sposób tłumaczy, czym właściwie grywalizacja jest. Prowadzi czytelnika od teorii gier i ich wpływu na codzienne życie, poprzez opisy podstawowych mechanizmów gamifikacyjnych, do rozmaitych zastosowań (zobacz przykłady grywalizacji zrealizowane przez Gamfi link) – w firmie, edukacji czy w kreowaniu marki.

Tkaczyk słusznie zwraca uwagę na powód, dla którego grywalizacja jest dobrym rozwiązaniem i unika tutaj branżowego języka, bo powód ten jest nie tyle biznesowy, co… biologiczny. Mianowicie granie leży w ludzkiej naturze. Jak pisze Tkaczyk: „Gry bazują na emocjach, które uaktywniają się w najstarszych, gadzich częściach naszego mózgu, a części te są wspólne dla wielu, nawet prymitywnych gatunków”. Grywalizacja pozwala więc sięgnąć do pierwotnych, wręcz fizjologicznych cech ludzkich.

Poza wyjaśnieniem przyczyn stojących za popularnością grywalizacji, autor opisuje też oczywiście, jak zaplanować udane wdrożenie – od struktury gry idealnej po zaplanowanie odpowiedniej mechaniki (porównaj: metodyka wdrażania grywalizacji) przy pomocy różnorodnych mechanizmów. Nie zapomina o case studies i przykładach.

Grywalizacja Tkaczyk

Podsumowując, Grywalizacja Tkaczyka to doskonała pozycja dla polskojęzycznego czytelnika, który chciałby wiedzieć o co z tą grywalizacją właściwie chodzi i jak najlepiej „podejść” do tematu.

Książkę można zakupić na stronie autora jako wersję papierową, audiobook albo ebook.

Zamykam oczy
i widzę to u siebie!

Zobacz jak działa!

przykłady wdrożeń

HBO Play

Aplikacja na facebooka przygotowana jako długoterminowa platforma do uruchamiania promocji seriali i programów HBO Polska i HBO GO.


Grywalizacja w marketingu HBO

HAYS - Ziemia 2

Grający wcielają się w agentów NASA wyszukujących na Ziemi kandydatów do zasiedlenia Ziemi 2. Celem jest rekrutacja kandydatów znających kilka języków.


Grywalizacja w HR